Nikon, RED’i Satın Alıyor

Nikon tarafından açıklanmayan bir meblağ karşılığında RED adlı üst düzey sinema kamera şirketinin satın alındığı duyuruldu. Son yıllarda görüntüleme endüstrisinin çoğuyla birlikte sıkıntı çeken Nikon açıklamasında, RED’in tamamına sahip olunan bir yan kuruluş haline geleceğini söyledi. RED’in şu anda yaklaşık 220 çalışanı bulunuyor ve satış sonrasında şu an için herhangi bir işten çıkarma planı söz konusu değil.

RED, 2005 yılında kuruldu ve o zamandan bu yana kameraları Squid Game, Peaky Blinders ve Captain Marvel gibi popüler yapımlarda kullanıldı. Ek olarak RED, 2018 yılında akıllı telefonlar ile bir genişleme girişiminde bulundu ancak bu pek de uzun sürmedi.

Nikon, yeni DSLR’lerin geliştirilmesine son verilmesi de dahil olmak üzere, son yıllarda kamera pazarının daha az karlı alanlarından çekildi ve bu alımla yönünü değiştirecek gibi gözüküyor.

RED Başkanı Jarred Lang, Facebook’taki paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bu stratejik ortaklık, Nikon’un ürün geliştirme alanındaki kapsamlı geçmişini ve uzmanlığını, görüntü işleme alanındaki bilgi birikimini, optik teknolojisini ve kullanıcı arayüzünü RED’in devrim niteliğindeki dijital sinema kameraları ve ödüllü teknolojileriyle bir araya getiriyor.”

Bu arada RED, Nikon’un RED’in patentli veri sıkıştırma teknolojisini Z9 kamerasında bilerek kullandığını iddia ederek 2022 yılında yeni sahibine dava açtı. Nikon ise RED’in patentlerinin meşruiyetini savunmuş ve iki şirket davanın düşmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x