Doğu Perinçek yazdı: O telefon aşka ziyan

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Aydınlık gazetesi yazarı Doğu Perinçek, bugünkü köşe yazısında gelişen teknolojiyle beraber çeşitli yeniliklerle kullanıcıların dikkatini çeken akıllı telefonlara değindi. “Akıllı telefon akla ve aşka ziyan” başlıklı köşe yazısında Perinçek, günümüzdeki akıllı telefonların ikili ilişkileri öldürdüğünü belirterek şu sözlere yer verdi;

“Eskiden insan ilişkimiz göz gözeydi, yüz yüzeydi, diz dizeydi. Van türküsünde olduğu gibi, “diz be diz oturuken yar yüzüne hasret” kalırdık. Artık hasretin masretin devri geçti. Dahası seslere sarılmanın devri de geçti. Telefonla sesini duyardık sevdiğimizin. Artık sesler de birbirine sarılmıyor, seslerin arasına cık cık tuşlar girdi. Oğuzhan Balkan Arkadaşıma soruyorum, “Çağdaş Cengiz’e, Gülşen Şen Korkman’a haber verdin mi” diye, “konuştuk” diyor. Ama ben onun konuştuğunu duymadım, meğerse yazışarak konuşuyorlar.

SAKLAYACAĞINIZ BİR SEVGİLİ MEKTUBU KALMADI

Sesle konuşmanın yerini yazıyla konuşma alıyor. Ancak yazı da bizim kendi elyazımız değil. Eskiden elyazısıyla yazılan mektupların bir tadı vardı. Göğsünüze basardınız, hatta öperdiniz o yazıyı, kimi zaman öpüp başınıza koyardınız. Elyazısı mutluluk kaynağıydı. Şimdi saklayacağımız bir sevgili mektubu bile kalmadı. Akıllı telefondan gelen mesajlar, elyazısı değil.

Akıllı telefondaki yazının kimliği yok. Yazışmayı da kimliksizleştirdi akıllı telefon. Arşivlerde sevgisiz, kimliksiz yazılar birikiyor ve akıllı telefonun belleği dolunca çöpe atılıyor.

Evet Akıllı Telefon, elyazısındaki gönüldeşliği, yoldaşlığı, kardaşlığı çöpe atmaktadır. Bunun neresinde akıl vardır?

AKILI TELEFONLA AKILSIZLAŞMAYA VE SEVGİSİZLEŞMEYE İSYAN

Yüz bin yıl sonrasının, milyon yıl sonrasının insan iskeletine ilişkin kimi tahminlerde kafatasının küçüleceği öngörülüyor. Bunlar, bilgi çağı kafadarlarının öngörüleri elbette. Ama onların dediği gibi olmayacak. Onların sınıf hakimiyet sistemlerinin sonu geliyor. İnsan beyninin ağırlaşacağı ve kafatasının yeniden büyüyeceği süreçler, insanlığın yakın geleceğindedir.

Akıllı telefonla akılsızlaşmaya, akıllı telefonla sevgisizleşmeye, akıllı telefonla bilincin ve duyguların nasır tutmasına, akıllı telefonla keşif yoksulluğuna isyan çok uzakta değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x